S ním se nedá hrát, PROTOŽE PODVÁDÍ!!!

Theo si vytáhl bedničku stolních her ještě z mého mládí.
Šachové figurky zná z nějakých úloh na PC… Tak jsem si říkala, co asi bude – že by zájem o nějakou konvenční deskovou hru? No to asi ne, protože by se musela DODRŽOVAT PRAVIDLA 

A měla jsem pravdu: na hrací desce se postupně objevilo asi 5 druhů figurek a rozběhla se složitá debata, co se stane když kam šlápnu, bonusy, malusy, speciality… Tak jsem hrála podle jeho taktovky. A říkala jsem si: přijde někdy den, že by Thea bavilo dělat něco podle šablony, například dohrát deskovou hru až do konce podle cizích pravidel?

Theo zatím nikdy nedohrál ani pexeso 

Musím si přiznat, že mě to taky nebaví. Takže těžko říct.
Co je toto za rodinu s tou nutkavou kreativitou 

No a jak jsem o tom přemýšlela, připomněla jsem si něco z Alethy Solter: že někdy si rodiče stěžují, že dítě odmítá hrát podle pravidel – že podvádí, upravuje si hru podle sebe!!

Její interpretace je ale jiná, než moje (tvořivost): ona především vyzkoumá, zda to dítě dělá kvůli tomu, aby VYHRÁLO. Pokud ano, tak Solter si řekne: tip na rande: zahrát si spolu hru takovým způsobem, že výhody jsou na straně dítěte, nekritizovat jeho „podvádění“, nechat dítě si vychutnat drtivé vítězství. Přihrávat mu ty nejlepší nahrávky na vítězství. Oslavit s ním jeho výhru!!!

CO SE TÍM DÍTĚ JAKO UČí???

No, je to vlastně specifická forma mocenské hry: rodič jako slabší hráč, dítě jako ten, kdo je silný, kdo má moc zvítězit. U soutěživých mrňat to může být opravdu silně nabíjející zážitek.

A u rodičů, kteří jsou třeba v zásadě pro zkoušet mocenské hry, ale nějak se jim nědaří do toho vplout, toto může být další vstupní brána: až děcko bude podvádět u člověče nezlob se, zkuste si s ním někdy zahrát s kostkou, na které pořád padají jen 5 a 6, nebo jakkkoliv jinak z toho udělat ‚oho, já vyhrávám‘ zážitek.

Děti chápou hrozně moc. Nevím od jakého věku se dá domlouvat na tom, zda teď chtějí hrát „doopravdy“ nebo „jako že ty jseš mnohem silnější než já“, musíte vyzkoušet. Pokud to dítě potřebuje, nejspíš to pochopí a skočí po tom.

Zdraví Mirka